متافیزیک

آموزش خود هیپنوتیزم و تغییر برنامه ریزی ذهن با هیپنوتیزم

آموزش خود هیپنوتیزم تغییر برنامه ریزی ذهن با هیپنوتیزم

قبل از اینکه آموزش خود هیپنوتیزم رو شروع کنیم، بهتره بدونیم که شایعات و ابهامات زیادی در مورد مقوله‌ی هیپنوتیزم وجود داره. مخصوصا تو فرهنگ ما.

فرانز آنتون مسمر بعنوان پدربزرگ هیپنوتیزم مدرن شناخته شده. و احتمالا خیلی از این شایعات و ابهامات برمیگرده به ایشون.

مِسمِر که یه پزشک آلمانی بود به شدت به اختر شناسی علاقمند بود و باور داشت یه انرژی مرموزی وجود داره که همه چیز رو به هم وصل کرده.

مسمر اسم نتیجه ی تحقیقات کار با انرژیشو گذاشت مِسمریزم. تو دنیای امروز نظریه مسمر مخالفای خیلی جدی داره، اما یه عده از هیپنوتیزم درمانگرا هنوز هم پیرو نظریه های مسمر هستن.

بهرحال مجامع علمی امروزه هیپنوتیزم رو هم بعنوان یه داروی واقعی برای یه سری از مشکلات پذیرفتن.
چندتا از برجسته هاش اینا هستن: کاهش استرس، کاهش فشار خون، درمان میگرن، مشکلات خواب، درمان اعتیاد.

علاوه بر اینا، آموزش خود هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی رو میشه برای افزایش عزت نفس، اعتماد به نفس، رفع مشکلات اجتماعی مثل سخنرانی تو جمع هم استفاده کرد.

امروزه هیپنوتیزم رو تو دانشگاه های سرتاسر جهان تدریس میکنن و یکی از محبوب ترین تکنیکهای درمانی تو سرتاسر دنیا شناخته میشه.

سه قسمت مهم ذهن

با توجه به نظریه فروید، ذهن انسان رو میشه به سه قسمت تقسیم کرد: ذهن هشیار، ذهن نیمه هشیار، و ذهن ناهشیار! بذارین یه توضیح مختصری از هر کدوم بدم…

فروید اعتقاد داشت که ذهن هشیار ما بالاترین قسمت ذهن هست که مسئول چیزاییه که ما ازشون آگاه هستیم. احساسات و منطق و اینا..

ذهن نیمه هشیار زیر قسمت هشیار ذهن قرار داره که کمی عمیقتر از ذهن هشیار هست و دسترسی بهش مثل دسترسی به ذهن هشیار ساده نیست. این قسمت مسئول کارایی مثل تنفس هست که بدون اینکه ما ازش آگاه باشیم اتوماتیک انجام میشن.

میتونیم با کمی تلاش و تمرکز بهش دسترسی پیدا کنیم. وقتی یه چیزی یادتون رفته و نوک زبونتونه، درواقع اون کلمه موقتا رفته تو ذهن نیمه هشیارتون. با کمی فکر کردن و درگیر کردن ذهن دوباره یادتون میاد و میگین!

قسمت سوم، قسمت ناهشیار ذهن هست که عمیق ترین قسمت ذهنه. دسترسی به ناهشیار کار سختیه. ناهشیار (ناخودآگاه) پر از خاطرات و شوک ها و الگوهای قدیمیه. انبار تاریک ذهنه.

برای درک بهتر ناخودآگاه بذارین یه مثال بزنم. وقتی چندین سال پیش براتون یه اتفاق خیلی بدی افتاده، ذهنتون نمیتونه با این اتفاق انسجامشو حفظ کنه و به حیاتش ادامه بده. بنابراین کم کم فراموشش میکنه.

چیزی که ما بهش میگیم فراموشی، درواقع انتقال اون موضوع از سطح هشیار به نیمه هشیار و در نهایت به ناهشیاره!

یعنی هیچی از بین نرفته! فقط ما دیگه بهش آگاه نیستیم! ذهنمون اونو گذاشته تو انباری، اما از بین نرفته. اون موضوع تو انباری داره کارشو انجام میده و اثراتشو ما به طور غیر مستقیم تو زندگی و روابط و موفقیت و همه چیزایی که بهش مربوط هستن تجربه میکنیم بدون اینکه بدونیم موضوع چیه و اینا از کجا آب میخورن!

روش کار هیپنوتیزم

روش کار خود هیپنوتیزم اینه که ما به حدی ریلکس میشیم که رفتن به ژرفای ذهن ممکن میشه و ما میتونیم وارد لایه های عمیقتر ذهن بشیم و یه سری چیزا رو عوض کنیم.

توسط ریلکسیشن جسمی و ذهنی، خود هیپنوتیزم اجازه میده که یه سری ایده ها رو از ذهن هشیارمون برداریم و اونارو تو ذهن ناخودآگاه (ناهشیار) بکاریم.

بعد از بیدار شدن از حالت هیپنوتیزم، اون ایده ها توی ناخودآگاه شروع به کار میکنن و کم کم الگوهای قبلی رو عوض میکنن و در نهایت زندگی فرد رو تغییر میدن!

نکته: هیپنوتیزم درمانی یه روش خیلی سریع برای تغییر نیست! کار با هیپنوتیزم نیاز به پشتکار و تمرین داره تا بتونین به سرعت به ناخودآگاه دسترسی پیدا کنین و پیامهای جدیدی رو بهش منتقل کنین.

 

چطور هیپنوتیزم کنیم

برای اینکه خود هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم درمانی موفقی داشته باشین، مهمه که با یه ذهن باز با این تکنیک روبرو بشین. برای این لازمه که:

بخواین که هیپنوتیزم بشین (مثل کسایی که با غرور و افتخار میگن هیشکی نمیتونه منو هیپنوتیزم کنه!)

بیش از حد شک و تردید نداشته باشین

از هیپنوتیزم شدن نترسین

فرایند هیپنوتیزم شدنتون رو بیش از حد تجزیه و تحلیل نکنین (چون ذهنتون درگیر میشه و اجازه ریلکس شدن پیدا نمیکنه)

همچنین شما بایستی بدونین که چرا میخواین خود هیپنوتیزم کنین و قراره تو ناخودآگاهتون چه چیزی رو جایگزین چه چیزی بکنین.

بهتره یه چندتا عبارت تاکیدی یا تلقین برای خودتون از قبل آماده کنین.

تو پست مربوط به عبارات تاکیدی آموزش دادم که چطور یه عبارت تاکیدی برای خودتون بسازین.

عبارت تاکیدی مخصوص خودتون رو به یاد داشته باشین. حتما از کلمه‌ی «من» استفاده کنین؛ روی چیزی که میخواین عوض کنین تمرکز کنین، و جملات تاکیدیتون رو به زمان حال بگین.

برای شروع فقط روی یک موضوع تمرکز کنین و فقط یک عبارت تاکیدی بسازین و اونو به خودتون بگین.

آموزش خود هیپنوتیزم

آموزش خود هیپنوتیزم به صورت عملی

نکته مهم: قبل از اینکه شروع کنین، بهتره به یکی دیگه بگین که دارین این کارو میکنین. چون رفتن به حالت هیپنوتیزم یه جورایی شبیه خواب هست.

و این خیلی مهمه که وقتی که شما دارین خود هیپنوتیزم میکنین کسی مزاحمتون نشه و برنامه رو به هم نزنه.
همینطور خیلی مهمه که شما هم از این بابت نگران نباشین که یه وقت کسی بیاد تو اتاق و تمرکزتونو بهم بزنه.
تو هیپنوتیزم عمیق، آگاهی شما به اطراف کاملا از بین میره، تو این حالت ها هم بهتره که یکی دیگه که هشیار هست از موضوع باخبر باشه که اگه مورد اورژانسی ای پیش اومد بیدارتون کنه.

 

مراحل خود هیپنوتیزم

 1. برای شروع لازمه که هم جسمی و هم ذهنی ریلکس باشین. از یکی از روش های ریلکسیشن استفاده کنین. میتونین از برنامه‌ی آرامش صوتی استفاده کنین که این کارو اتوماتیک براتون انجام بده، میتونین از تکنیکای تنفسی مثل ابر صورتی استفاده کنین. و یا هر روش ریلکسیشن دیگه‌ای که بلدین.
 2. یه چیزی پیدا کنین که تمرکزتون رو کاملا بذارین روی اون. موارد متعددی هست که بتونین استفاده کنین، اما توصیه من اینه که با چشای باز به سمت وسط ابروهاتون نگاه کنین و تمرکز کنین.
 3. ذهنتون رو از افکار مزاحم پاک کنین و متمرکز بمونین. طبیعتا این گزینه سخته و نیاز به تمرین داره! اما ناامید نشین و ادامه بدین.
 4. تمرکز کنین روی پلک هاتون، و فکر کنین که پلکاتون سنگین میشن و به آرومی دارن بسته میشن. همینطور که چشاتون دارن بسته میشن تمرکز کنین روی تنفستون و آروم و عمیق نفس بکشین.
 5. به خودتون بگین که با هر بازدم، ریلکس تر و ریلکس تر میشین. ریتم تنفستون رو آروم کنین و عمیق نفس بکشین. کسایی که تکنیک ابر صورتی رو بلدن، از ریتم یک به دو استفاده کنین.
 6. با چشای بسته حرکت منظم یه چیزی رو تجسم کنین. مثل پاندول، ساعت جیبی یه استاد بزرگ هیپنوتیزم، یا هر شیئی که حرکت منظم به سمت طرفین داره. مثلا تصور کنین که فروید با ساعت جیبیش داره شما رو هیپنوتیزم میکنه و ساعت جیبیشو جلوی چشاتون تکون میده.
 7. به نرمی و آرامی با هر بازدم یه شماره بیاین پایین و از ۱۰ تا ۱ بشمرین. و به خودتون بگین که با هر شماره من آروم و آروم و آرومتر میشم. و با هر شماره بدنتون رو کاملا رها کنین. انگار که روی آب خوابیدین.
 8. باور کنین و به خودتون بگین که وقتی شمارش معکوس رو تموم کردین، شما تو حالت هیپنوتیزم کامل قرار دارین.
 9. وقتی به حالت هیپنوتیزم رسیدین، تمرکز کنین روی عبارت تاکیدی‌ای که ساختین. کاملا با تمرکز و اطمینان عبارت تاکیدیتون رو تو ذهنتون تکرار کنین. کاملا ریلکس و متمرکز باشین.
 10. ریلکس باشین و ذهنتون رو از هر فکری پاک کنین و آماده شین که خودتون رو از حالت هیپنوتیزم در بیارین.
 11. خیلی آروم اما با قدرت از ۱ به ۱۰ (شمارش رو به بالا) بشمرین. فرایندی که تو مرحله شماره ۷ انجام دادین رو معکوس کنین. یعنی با هر شماره هشیارتر بشین و به خودتون بگین با هر شماره هشیاری من بیشتر و بیشتر میشه.
 12. وقتی به شماره ۱۰ رسیدین کاملا هشیار و سرحال هستین! به آرومی چشاتونو باز کنین و بذارین اتفاقات و اشیاء اطراف حواستون رو به خودشون جلب کنن تا کم کم برگردین به حالت طبیعی!

 

بعد از خوندن آموزش خود هیپنوتیزم لازمه که نکاتی که یاد گرفتین رو تمرین کنین. هرچی بیشتر خود هیپنوتیزم رو تمرین کنین، سریعتر و عمیقتر میتونین وارد حالت هیپنوتیزم بشین و تاثیرای قوی تری روی ذهنتون بذارین.

خود هیپنوتیزم یا هیپنوتیزم درمانی (هیپنوتراپی) میتونه یه روش موفق برای درمان استرس و اعتیاد باشه. همینطور میتونه نیروهای پنهانی رو تو ذهن ما بیدار کنه (مثل خلاقیت).

خود هیپنوتیزم در واقع یه روشیه برای برنامه ریزی مجدد ذهن. منابع و سی دی ها و فایل های صوتی زیادی در مورد خود هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی وجود داره.

توصیه میکنم قبل از اینکه از هر کدوم از اونا استفاده کنین، اول مطمئن شین که اون محصول توسط یه سازمان یا یه هیپنوتراپیست قابل اعتماد درست شده باشه.

 

اگه دوس دارین مطالب و آموزشها و تکنیک های بیشتری در مورد خود هیپنوتیزم و تغییر برنامه‌ی ذهن بخونین و یاد بگیرین، ایمیلتون رو تو کادر پایین وارد کنین تا مطالب و کتاب و تکنیک‌های تخصصی بیشتری رو براتون ایمیل کنم.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید