متافیزیک

ستاره شناسان امواج رادیویی فضایی مرموز را ردیابی کردند

ستاره شناسان امواج رادیویی فضایی مرموز را در کهکشان ما ردیابی کردند در ماه آوریل، گروهی از ستاره‌شناسان، فوران کوتاه و قدرتمندی از امواج رادیویی را از منبعی در فضا بیرونی شناسایی کردند و سپس توانستند جرمی قدرتمند درون کهکشان راه شیری را به‌عنوان منشأ آن تعیین کنند. بدین ترتیب دانشمندان برای نخستین‌بار توانستند مشخص کنند که امواج رادیویی اسرارآمیز از راه شیری سرچشمه می‌گیرند و نزدیک‌ترین پدیده‌ از این نوع محسوب می‌شوند که تاکنون شناسایی کرده‌ایم.

به‌نقل از سه مقاله‌ای که در نشریه‌ی نیچر منتشر شدهاند، امواج رادیویی قدرتمند با عنوان «فوران‌های رادیویی سریع» (FRB) شناخته می‌شوند، ظاهرا از یک ستاره‌ی به‌شدت قدرتمند نوترونی منشأ می‌گیرند که در کهکشان پنهان شده، این نوع ستاره، جرمی فوق‌متراکم است و زمانی تشکیل می‌شود که ستاره‌ای غول‌پیکر و بسیار بزرگ‌تر از خورشید در خود فرومی‌پاشد؛ اما این ستاره‌ی نوترونی از نوع مگنتار به‌شمار می‌آید و از میدان مغناطیسی فوق‌العاده قدرتمندی میزبانی می‌کند که ذخیره‌گاه مقادیر باورنکردنی انرژی با توانایی تغییر شکل اتم‌ها است.

ستاره شناسان امواج رادیویی فضایی مرموز را ردیابی کردند. 

ردیابی منبع فوران رادیویی شناسایی‌شده، لحظه‌ای بزرگ برای ستاره‌شناسانی محسوب می‌شود که مشتاق شناخت منشأ این تابش‌های رادیویی اسرارآمیز هستند. طبق آنچه می‌دانیم، FBR-ها می‌توانند هر ثانیه یک‌بار در آسمان شب ظاهر شوند؛ اما هر مرتبه تنها چند میلی‌ثانیه فوران می‌کنند و از همین‌رو، مشاهده‌ی آن به‌ندرت اتفاق  می‌افتد و تمام فوران‌های شناسایی‌شده نیز ظاهرا از خارج از کهکشان راه شیری و برخی از منابعی با فاصله‌ی میلیاردها سال نوری منشأ گرفته‌اند.

چنین مسافتی تعیین دقیق منشأء فوران‌های رادیویی سریع را دشوار می‌کند. کیوشی ماسوئی، استادیار فیزیک در MIT و از پژوهشگرانی که در کشف تازه همکاری کرد، می‌گوید «FBR-ها سیگنال‌های بسیار اسرارآمیزی هستند و ما شناخت چندانی از منبع تولید یا فیزیک پشت آن‌ها نداریم.»

اکنون با کشف جدید، ستاره‌شناسان با منبع بسیار نزدیک‌تری سروکار دارند. مگنتار شناسایی‌شده در فاصله‌ی ۳۰ هزار سال نوری از زمین در محله‌ی کیهانی خودمان واقع شده است و کشف آن به وجود ارتباطی محکم بین مگنتارها و فوران‌های رادیویی سریع اشاره دارد. ماسوئی می‌گوید «این حلقه‌ای گمشده است. اکنون ما فوران رادیویی سریعی را مشاهده کرده‌ایم که از مگنتار منشأ می‌گیرد؛ درنتیجه دست‌کم بخشی از فوران‌های رادیویی سریع مشاهده‌شده در جهان از مگنتارها سرچشمه می‌گیرند.»

دانشمندان از زمان کشف نخستین FRB در سال ۲۰۰۷، درتلاش برای شناسایی منشأ این امواج رادیویی بوده‌اند؛ اما ازآنجاکه FRB-ها بسیار زودگذر هستند، رصد آن‌ها اغلب به ترکیبی از مشاهده در مکان درست و در زمان درست با تجهیزات درست نیاز دارد. ستاره‌شناسان با خوش‌شانسی دریافتند که برخی از فوران‌های رادیویی سریع ظاهرا تکرار می‌شوند و بارها و بارها در بخشی یکسان از آسمان چشمک می‌زنند. این فوران‌های تکرارشونده به دانشمندان کمک کرد کهکشان منشأ امواج رادیویی را پیدا کنند؛ اما همچنان معلوم نبود که دقیقا کدام اجرام درون این کهکشان‌ها منبع تولید FRB هستند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید