اقتصادی

واکنش بازارها به امضای ترامپ

واکنش بازارها به امضای ترامپ

پس از ماه‌ها مذاکره درباره بسته حمایتی جدید در کنگره و کشمکش‌ها درباره حجم بسته حمایتی و جزئیات آن میان نمایندگان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، بسته حمایتی تقریبا معادل با ۹۰۰ میلیارد دلار هفته گذشته در کنگره به تصویب رسید.

پس از ماه‌ها مذاکره درباره بسته حمایتی جدید در کنگره و کشمکش‌ها درباره حجم بسته حمایتی و جزئیات آن میان نمایندگان حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، بسته حمایتی تقریبا معادل با ۹۰۰ میلیارد دلار هفته گذشته در کنگره به تصویب رسید. اما پس از آن تهدیدهای ترامپ مبنی بر ناکافی بودن و عدم امضای بسته جدید، مجددا سرنوشت آن را هاله‌ای از ابهام فرو برد تا نهایتا روز یکشنبه، با امضای رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا، سرنوشت این بسته مشخص شود.

بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی هشدار داده بودند که با منقضی شدن مزایای بیکاری میلیون‌ها آمریکایی عدم تصویب بسته جدید می‌تواند مشکلات بزرگی برای بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ایجاد کند و از طرف دیگر با وخامت اوضاع پاندمی در هفته‌های اخیر هرگونه تعلل در حمایت از اقتصاد می‌تواند پایه‌های ریکاوری اقتصادی را به لرزه درآورد.

واکنش بازارها به امضای ترامپ

بازارهای سهام در سراسر جهان به ویژه در آمریکا همانطور که پیش‌بینی می‌شد واکنش مثبتی به تصویب بسته محرک مالی داشتند. شاخص آتی S&P۵۰۰ روز دوشنبه رشدی ۶۵/ ۰ درصدی داشت که بیشتر زیان هفته گذشته را جبران کرد. شاخص‌های آتی نزدک و داوجونز نیز به طریقی مشابه پس از ثبت هفته‌ای با بازدهی منفی، روز گذشته و در استقبال از نهایی شدن بسته محرک مالی جدید با افزایش شاخص مواجه شدند. شاخص‌های اروپایی نیز هم تحت‌تاثیر خبر امضای ترامپ پای سند بسته حمایتی جدید و هم تحت‌تاثیر توافق تجاری برگزیت در لحظات نهایی، آخرین هفته از سال ۲۰۲۰ را با بازدهی مثبت آغاز کردند.

همچنین بازار طلا در ابتدای روز با انتشار خبر موافقت ترامپ توانست تا مرز ۱۹۰۰ دلاری صعود کند، هرچند که پس از آن با کاهش افت شاخص دلار مجددا به زیر این مرز بازگشت، هرچند که بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند فصل اول سال ۲۰۲۱، طلا پتانسیل صعودی ماندگار به بالای این مرز روانی مهم را دارد.

  •  
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید